Bezpečnost v obci a prevence nehod

Nedostatečná koncepce bezpečnosti v obci, chybějící přechody u školy a jinde a absolutně opomíjená Kateřinská ulice, kde obec zklamala snad v každém kroku a situaci namísto řešení dohnala do absurdna. 

Kateřinská ulice protíná značnou část naší obce a je v mnoha ohledech nebezpečnou. Nejen pro pěší provoz, ale mnohdy i pro auta po ní projíždějící. Roky zanedbávaná obcí i Libereckým krajem a až na malé výjimky bez chodníků a plná několikrát záplatovaných výmolů. Vlastníkem této komunikace je sice Liberecký kraj a jejím správcem krajská správa silnic Libereckého kraje, ale leží jako důležitá komunikační tepna ve Stráži nad Nisou, kde se s jejím stavem, i s většinou jiných komunikací, obec příliš nezabývá. 
Důvodů proč tomu tak je bude asi hodně, ale tato laxnost už nyní stojí naše občany peníze a je jen otázkou času, kdy tento přístup vyústí ve vážné zranění nebo úmrtí.

Ponechejme všeobecný stav komunikací a to nejen těch hlavních na jiné zamyšlení a pojďme se podívat na jeden konkrétní a velmi kritický úsek ulice Kateřinské, kde se kříží s ulicí Polní. Tato část komunikace leží mezi dvěma autobusovými zastávkami, nepřímo jí křižuje ulice Polní, sloužící pro mnohé chodce jako zkratka z Pavlovic a k tomu má tento úsek  zatáčku, která ačkoliv nevypadá, je velmi nebezpečná a to především za mokra.
V posledních měsících se zde stala řada vážných nehod, které jen zázrakem neskončily vážným zraněním. Obec si tohoto faktu byla a je vědoma, nicméně její řešení je více než zarážející. Sám jsem byl svědkem, když paní starostka na zastupitelstvu prohlásila situaci za vyřešenou tím, že na sloup veřejného osvětlení nechala zavěsit kameru napojenou na městskou policii v Chrastavě. Dle jejích slov je toto řešení dostatečné a umožní tak policii dohled na daný úsek a umožní zpětný rozbor nehod v tomto místě. Je to ale opravdu řešení?

Nesouhlasím s paní starostkou. Jezdím touto cestou denně a často vidím následky, které zde nehody způsobují. Od rozbitého vchodu domu po nárazu vozidla, po naproti přes ulici rozbitého plotu, nebo auta, které se přes střechu dokutálelo do spodní zahrady a už se mi ani nechce domýšlet možné následky nehody, kde vozidlo narazilo a zdemolovalo tři zaparkovaná vozidla hned u zastávky autobusu. Co se musí stát, aby se začalo hledat řešení, které nehodám zabrání?

Ano, protiargumentem věci může být, že přece obec nemůže umravňovat řidiče a být zodpovědná za chování řidičů. Ti a jen oni rozhodují o bezpečnosti jízdy, nehledě na opatření, které obec zavedla nebo zavede. Pravdou je, že bezpečnost provozu tkví především v jejich účastnících, nehledě na bezpečnostní opatření komunikace.
Tento argument, je ale platný pouze částečně, a to proto, že obec jako správce území má za úkol udělat maximum pro bezpečí svých občanů a to i v případě, že majitelem komunikace je Liberecký kraj.

Přitom nejde o zásah do práv řidičů a chodců, nebo snad porušení pravidel provozu komunikace, ale jen zabezpečení jednoho z nejnebezpečnějších úseku obce.

Jsem si vědom faktu, že ke snížení rychlosti zde asi nikdy nedojde, ale je mnoho jiných podpůrných metod, které se dají implementovat a předejít tak dalším a dalším nehodám na tomto úseku.

Řešení paní starostky, to je dáme nad úsek kameru tak, abychom nehody mohli sledovat na záznamu, není ve své podstatě řešení žádné, je to jen příklad aplikovaného nelogického kroku, který situaci nevyřeší, nezlepší ani nepředejde dalším nehodám.

Faktem zde zůstává, že obec neinvestuje do své infrastruktury a v mnoha případech neefektivně komunikuje s Libereckým krajem. Momentálním kurzem zdá se být hlavně zachovat status quo.Podívejme se na obce kolem nás. Menší nebo větší, staví chodníky, osvětlené přechody a dbaji o stávající majetek a infrastrukturu. Zkuste se zamyslet a ukázat na změny posledních let u nás. Moc jich není a pokud nějaké už najdete, jen těžko je budete zasazovat do ucelené vize, nebo chcete-li plánu obce přesahující jedno volební období.

A co konkrétně navrhujeme? Řešení jsou, je jen třeba správné koordinace s vlastníkem komunikace, Libereckým krajem a zdůraznit vážnost dané situace. Jde zde přece o životy občanů.Nejsme na to ani sami. Existují organizace, které celý proces koordinují a my s nimi můžeme pracovat na vyřešení situace.

Navrhujeme proto důraznou komunikaci s Libereckým krajem, zaštítění projektu organizací EABS (evropská asociace bezpečnosti silnic) a využití všech dostupných nerepresivních opatření.

Nezájem o bezpečí silničního provozu v naší obci je do nebe volající. Je zde mnoho úseků, které potřebují pozornost. Od popsaného úseku Kateřinské ulice až po chybějící přechody kolem školy(!),nebo třeba nulové investice do chodníků.
Rád bych viděl Stráž nad Nisou jako progresivní a sebevědomou obec na niž jsou její občané hrdí a nemusí se bát poslat své děti do školy nebo za babičkou.MS ODS Stráž nad Nisou, předseda
Vladimír Pekuláš, vpekulas@gmail.com, 775 955 839

Jedna myšlenka na “Bezpečnost v obci a prevence nehod

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: