Vizuální smog obce, jakou máme vizitku?

Do Stráže nad Nisou není o mnoho méně nebo více příjezdů než do jiných obcí. Většinou, když vjíždíte do obce nebo města, vítá vás cedule typu „Vítejte v …“ a i u nás tomu není jinak. Co spoustě lidem, včetně mě, ale vadí je to, co je vedle té uvítací cedule. Bývá to technickým termínem pojmenováno – vizuální smog.

Vizuální smog je „zamoření“ veřejného prostoru agresivní, charakteru svého okolí nepřizpůsobenou reklamou, nebo viditelnými rušivými prvky. Expresivněji je možné pojem definovat také jako umělé, křiklavé panoptikum zastírající opravdovou tvář města, ničící jeho jedinečnost.

Na příjezdu Kateřinské a Hejnické ulice je to beztvará, i když obcí již jednou rekonstruovaná a často grafity poničená, autobusová zastávka.

Sjezdem z rychlostní komunikace směrem k Benteleru máme zase krásnou přehlídku panelů z rozebraného panelového domu, opírající se o hráz bývalého Strážského koupaliště.

Nechoďme ovšem daleko a pojďme se virtuálně podívat na příjezd od Krásné Studánky. Ano, máme tam billboardy, nemáme tam chodníky, opravenou komunikaci a znovu nic, co by přívětivě vítalo do obce.

Můžeme takto pokračovat každým směrem a vždy tam najdeme něco, co je rušivým elementem a nemá vypovídající hodnotu o obci.

Pro mě osobně je to případ rozebraného panelového domu.
Podle paní starostky neřešitelná situace, vzhledem k soukromému vlastnictví. Podle mě ukázka nechuti či neschopnosti věci řešit a dotáhnout do zdárného konce.

Poté, co jsem se na jednom zastupitelstvu ptal kdy budou panely odstraněny, jsem dostal strohou odpověď, že obec nebude hledat vlastníka pozemku a řešit to s ním. Zvláště, když je tento vlastník cizinec.

To co obec nechce dělat, je v dnešní době práce na deset minut. Tak jsem obětoval ten čas a pátral po tom, kdo má celou situaci na svědomí. Rozklíčovat tuto záhadu bylo opravdu na pár minut. V rámci zachování dobrého jména majitele uskladněných panelů ho budu schovávat pod pseudonymem „Stavař“. Místní vědí, kdo tento pán je.

Majetkové vztahy jsou zde důležité a tak je ve zkratce vysvětlím. Pan „Stavař“ vlastní hráz a bývalé koupaliště. Pan Rauchenstein August, nyní již zesnulý a trvalým bydlištěm ve Švýcarsku, vlastnil pozemek na kterém jsou panely uskladněny. Dnes je pozemek ve vlastnictví dědiců pana Rauchensteina.

To je kámen úrazu, se kterým se dnešní vedení obce nedokáže, nebo více méně nechce, potýkat. Proč, je mi záhadou. Stížností na vizuální vzhled tohoto koutu obce bylo už spousta.

Dědicové pana Rauchensteina neví o černé skládce panelů, pan „Stavař“ pouze zneužívá situace a uskladňuje panely na jejich pozemku nezákonně. To je fakt, který nelze popřít, ale lze jej změnit. Nemyslím tím jen posunutí skládky z cizího pozemku na jiný, ale řešení vizuálního smogu v celé obci.

Za minulého vedení se tímto problémem obec již zabývala a dokonce panu „Stavařovi“, po opakovaných výzvách k odstranění panelů, údajně udělila pokutu ve výši 30.000 Kč.
To vše potvrzuje, že obec zná pachatele této černé skládky a dokonce s ním již jednala, ale přesto se musíme dále koukat na zbořený panelákový dům. Neschopnost, či nedbalost dotáhnout věci do konce, je neuvěřitelná.

Vedení obce má nástroje na vyřešení problému a může je použít kdykoliv.

1. Opětovné vyzvání k odstranění černé skládky, tentokrát s vyšší sankcí.
2. Odstranění skládky na náklady obce a ty pak vymáhat po majiteli skládky. V tomto případě jasně dohledatelný pan „Stavař“.
3. Možná dohoda o posunutí panelů na druhou stranu hráze a tím zároveň na pozemek majitele panelů a mimo zorné pole ostatních obyvatel.
4. Vytvoření závazné směrnice/vyhlášky obce, která by usměrňovala a redukovala vizuální smog obce. Připojili bychom se tak k mnoha obcím a městům, kterým není jedno, jak vypadají.

Lhostejnost, nečinnost a hledání důvodů proč věci nejdou provést je bohužel velkým atributem vedení obce.

Nezbývá než doufat, že se věci dají do pohybu tím správným směrem a i naše obec bude patřit k těm hezkým a upraveným.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: